Sztuka cyfrowego obrazu po Japońsku - relacja z forum

Pierwsza edycja forum pod hasłem: Nowe Japońskie Technologie. Sztuka Cyfrowego Obrazu odbyła się w Krakowie 26 września br. W trakcie spotkania przeprowadzono prelekcje z zakresu cyfrowej fotografii, grafiki, poligrafii i Digital Signage. Omówiono również wpływ nowoczesnych technologii na rozwój japońskiej sztuki. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi produktami światowych marek, związanych z sektorem „cyfrowego obrazu”. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób.

To ogromna satysfakcja i równocześnie wyraźny sygnał, że takich branżowych spotkań, związanych z szeroko pojętym „cyfrowym obrazem”  nadal brakuje na rynku – stwierdziła Anna Wrzesińska, dyrektor agencji Lucky Monday PR&Events – organizator Forum.

Uroczystego otwarcia Forum dokonał Konsul Honorowy Japonii w Krakowie -  Krzysztof Ingarden. Zainteresowaniem uczestników Forum cieszyły się zarówno branżowe prelekcje, jak i stoiska wystawiennicze, gdzie prezentowano szerokie spektrum produktów najnowszej generacji. Poczynając od specjalistycznych monitorów graficznych, przez aparaty i obiektywy, tablety piórkowe, projektory i wielkoformatowe drukarki, aż po kalibratory niezbędne do profesjonalnego „zarządzania barwą”.

Podczas Forum dokonano uroczystego wręczenia nagród laureatom konkursu foto-graficznego „Japońskie Kadry”. Nagrodę Główną, monitor graficzny NEC SPECTRAVIEW 232, otrzymała Anna Lewiak za pracę „Przełamać Lęk”.

W trakcie spotkania przedstawiono także edukacyjny program ochrony praw autorskich Twoje zdjęcie. Twoje prawo, który realizuje firma Nikon Polska. Chętni mogli zapoznać się także z technologią Augmented Reality w trakcie zwiedzania wystawy Tōkaidō - droga wschodniego morza, autorstwa Aleksandra Janickiego. Atrakcji nie zabrakło również dla amatorów dobrej, japońskiej kuchni, jak i fanów  mocnych wrażeń.  Pokaz o nazwie „Stal i Duch”,  prezentujący szermierczą sztukę  Polski i Japonii (szabla i katana) wykonały grupy: Silkfencing Team i Bujutsu Kan. Natomiast świetne przekąski serwowała firma Miyako Sushi.

Małopolski Klaster Poligraficzny był partnerem tego wydarzenia. Mieliśmy okazję  podczas części oficjalnej zaprezentować Klaster oraz zaprosić do naszego stoiska.